Kasko, Trafik ve Tüm Sigortacılık Hizmetleri

Sigortacılık Türkiye’de Büyüyor

Avrupa’dan daha hızlı büyüyen ve böylelikle ülkemiz ekonomisinin lokomotif sektöründen birine dönüşen sigortacılık, 2014 yılında açıklanan 1,5 milyar liraya yakın kâr marjından sonra 2015 yılında da hızlı büyümesini sürdürdü. Geçtiğimiz yıl özel şirketler 15 milyar liraya yakın tazminat ödenmesi dahi ülkemizdeki sigortacılık sektörünün on yıl öncesinde dek ne kadar ilerde olduğunu göstermeye yeterli. Özellikle yıl içinde çalışan ve işverenlerin gelirlerinde artış olan dönemlerde sigorta için ayrılan pay da doğru orantılı bir şekilde yükseltmeye başlıyor. Bireysel emeklilik sistemine dahil olanların sayısı 5 milyonu aşan ülkemizde zorunlu depren sigortasının gerekliliğini anlayanların sayısı da her yıl biraz daha arttığından DASK sigortası yaptıranlar da 7 milyonu aşmış durumda.

80 binin üzerinde çalışan istihdam sağlayan dev sektörlerden biri olan sigortacılık ülke insanının ekonomik durumundan doğrudan etkilenerek, gelirin düşük olduğu dönemlerde piyasalardan da hızlı bir şekilde düşüşe geçebiliyor. Ancak insanımızın sigortanın sağladığı avantajları tam olarak bilmemesi, konut veya işyeri sigortası gibi hayati öneme sahip güvenceler hakkında daha fazla bilgilendirme yapılması ile sektörün de daha hızlı büyüyeceğini gösteriyor. Çoğu insan için sigorta yaptırmak hala gereksiz bir harcama olarak görülürken pek çok insan da ev veya işyerini sigorta güvencesi altına almanın, bütçesini zorlayacak düzeyde astronomik harcamalar yapmasını gerektireceğini zannediyor. Çok cüzi bir harcamayla yüz binlerce liralık maddi hasara karşı güvence satın alınabileceğini öğrenenlerinse sigortacılık sektörüyle ilgili düşünceleri değişiyor.

Sigortacılık sektörünün hızla büyümeye devam etmesi için sigorta şirketleri ve acentelere de çok büyük görev düşmekte. İnsanlara sadece yüksek fiyatlı poliçeler satarak, sigorta şirketlerini memnun etmek yerine acentelerin sigortalılardan yana tavır alması şart. Satın alacağı sigortanın hangi alanlarda ve şartlarda teminat sunacağını net bir şekilde bilen ve sigorta tercihini bu doğrultuda yapan insanların sektöre olan güveni artacak, bu da sigortacılık sektörünün daha hızlı büyümesine ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Toplum genelinde sigorta bilincinin oluşmasına yardım sağlayacak en önemli unsur olan sigorta şirketleri ve acenteleri şeffaf bir çalışma politikası izlediği sürece sigortacılık sektöründeki büyüme devam edecektir.

One Comment

Eposta adresiniz yayınlanmayacak. *

*

Hemen Teklif Alın

5 Dakikada En Uygun Sigorta Teklifini Alın

Hemen Arayın 212 409 09 09